Współczesna historia rasy

Przodkowie dzisiejszych Border Collie

W 1893 roku urodził się pies o imieniu Old Hemp, który jest uważany za jednego z bezpośrednich przodków dzisiejszych border collie. Hodowcą był Adam Telfer. Matką tego psa była czarna suczka Meg, która miała silny talent pasterski oraz silne oko, które dosłownie zahipnotyzowało stado owiec. Ojcem Old Hemp był trójkolorowy pies o imieniu Roy. Roy był pięknym psem o miłym charakterze, ale bez specjalnego instynktu pasterza. Old Hemp  odziedziczył to, co najlepsze po rodzicach, był pięknym trójkolorowym psem z niesamowitym instynktem do pasienia, a jego styl pracy był wówczas niespotykany. Pracował cicho, bez szczekania, łagodnie dla owiec, był w stanie prowadzić i bezbłędnie kierować. Old Hemp był bardzo popularnym reproduktorem w swoim czasie, on i jego potomstwo odnieśli bardzo duży sukces w pracy z owcami.

Nie można zapomnieć również o:

W historii border collie nie można zapomnieć legendarnego trenera i hodowcy J. M. Wilsona, który wychował i wyszkolił wielu mistrzów. Fly (ISDS 824) został mistrzem kraju w 1928 r., Craig (ISDS 1048) został mistrzem kraju w 1930 r., Roy (ISDS 1665) w 1934, 1936 i 1937 r .; Glen (ISDS 3940) w
1946 i 1948 r .; a Mirk (ISDS 4438) zdobył tytuł Interchampiona (mistrza międzynarodowego) w 1950 roku. Jednak jego najbardziej znanym psem był Cap (ISDS 3036), zwany także Wartime Cap, urodzony w 1937 roku, który żył podczas II wojny światowej, był ojcem 188 zarejestrowanych szczeniąt, w tym ponad 112 suczek.
Z linii Wartime Cap urodził się w 1963 roku trójkolorowy pies Wiston Cap, który stał się najczęściej używanym reproduktorem w historii rasy border collie. Wiston Cap (ISDS 31154) został nagrodzony tytułem Supreme Champion w 1965 r. W Cardiff w 1965 r. Właścicielem tego legendarnego psa był John Richardson, szanowany trener Border Collie.
W 1906 r. Powstała Międzynarodowa Organizacja Owczarków pod oryginalną nazwą International Sheep Dog Society and ISDS. ISDS ma w swojej postaci właśnie niesamowitego psa Richardsonova Wiston Cap. Motto tej organizacji brzmi: „Nie ma dobrego stada bez dobrego Pasterza i nie ma dobrego Pasterza bez dobrego psa”. Głównym zadaniem ISDS jest rejestrowanie Border Collie i zarządzanie ich księgą stadną. Ponadto organizacja krajowych i międzynarodowych zawodów pasterskich. Dokumenty dotyczące psów są przechowywane w księdze stadnej towarzystwa na podstawie zasad określonych przez „komitet księgi stadnej”.