Wzorzec Border Collie

WIELKOŚĆ

Idealna wysokość psa – 53 cm,
suki nieco mniej.

WADY

Każde odstępstwo od podanego wzorca jest uznane za wadę i oceniane wegług stopnia nasilenia.

RUCH

Swobodny, lekki, skradający się, łapy podnoszone nisko.

GŁOWA I CZASZKA

Mózgoczaszka dość szeroka, guz potyliczny niewidoczny. Kufa mocna i krótka zdobrze zaznaczonym stopem. Nos czarny u psów czekoladowych, brązowy u niebieskich, może być szary u merle, łaciaty (nie wybarwiony całkowicie).

OCZY

Szeroko rozstawione, średniej wielkości, u psów marmurkowych (merle) mogą być niebieskie całe lub częściowo.

USZY

Średniej wielkości, szeroko rozstawione, stojące lub załamane, ruchliwe.

UZĘBIENIE

Zgryz nożycowy

SZYJA

Długa, mocna, dobrze umięśniona lekko łukowata.

KOŃCZYNY PRZEDNIE

Proste i równoległe, śródręcze lekko skośne, kościec mocny, ale nie ciężki. Łopatki ukośnie ustawione, łokcie przylegające

KOŃCZYNY TYLNE

Dobrze umięśnione, zad szeroki opadający do nasady ogona. Uda długie, staw skokowy i kolanowy wyraźny. Śródstopie krótkie mocne. Postawa równoległa.

TUŁÓW

Dobrze umięśniony, żebra wysklepione, klatka piersiowa głęboka i szeroka. Długość trochę większa od wysokości w kłębie.

ŁAPY

owalne, zwarte, mocne, pazury krótkie.

OGON

Sięgający co najmniej do stawu skokowego nisko osadzony, dobrze owłosiony z „fajką” na końcu, nie może być noszony nad grzbietem.

SZATA

Dwie odmiany – włos średnio długi oraz krótki. U obu Odmian włos okrywowy gęsty, dość twardy, podszerstek miękki i gęsty. U psów długowłosych  wyraźna kryza, portki oraz długi włos na ogonie. Na
pysku, uszach, przedniej stronie łap przednich i poniżej stawu skokowego włos krótki i gładki.

MAŚĆ

Dopuszczalne różne umaszczenia, ale biel nie może przeważać.

Wzorzec Border Collie nie jest zbyt precyzyjny, przez co zostawia sędziemu bardzo szerokie pole do interpretacji. Wśród border collie istnieje przynajmniej kilka typów, od psów pracujących po typ wystawowy. Psy z linii pracującej są za zazwyczaj krótkie i wysokonożne, bardzo często krótkowłose (włos bardziej praktyczny podczas pracy) oraz stromo kątowane. Psy typowo wystawowe, które w większości pochodzą z Australii i Nowej Zelandii, są dłuższe, niższe na nogach i bardziej owłosione – długi włos porasta także tułów. Największą uwagę tej rasy zeraca się na ruch. Ma on być swobodny o idealne równoległej akcji kończyn tylnych. Ponadto border collie porusza się tzw. niskim frontem, jakby był przypadnięty przodem do ziemi. Przednie łapy nie mogą być wysoko podnoszone. Trudno opisać ruch , ale ktokolwiek widział pracującego border collie, wie jak powinien poruszać się po ringu wystawowym.
Umaszczenie nie ma żadnego znaczenia tylko u psów pracujących, natomiast na wystawach niepożądana jest łaciatość i niesymetryczne rozmieszczenie bieli na głowie. Najczęściej spotykane umaszczenia to:
czarno – białe, marmurkowe (merle red i blue), czekoladowo – białe, trikolor, rudo białe oraz niebiesko białe.

Border collie są niesłychanie żywe i ruchliwe, nie nadają się tylko jako psy do towarzystwa na tzw. kanapę. Muszą mieć zajęcie dla psów mieszkających w mieści dobrym rozwiązaniem jest trenowanie agility, frizbee, dogdancing, flyball w których są bezkonkurencyjni. O tym , że szczenię odziedziczyło po rodzicach instynkt pasterski, można przekonać się gdy ma ono 6-7 tygodni. Najlepsze do takiej próby jest stadko kaczek. Szczeniak który nie interesuje się nimi wcale, nie będzie nadawać się się do pracy, podobnie jak ten który rozgania je bez sensu. Szczeniak powinien pokazać skupione zainteresowani, a najlepszy jest ten który zajdzie  kaczki po łuku, nie zbliżając się do nich zbytnio.
Zachowany instynkt pasterski u border collie powoduje , że czasami gonią inne zwierzęta, samochody rowery i dzieci. Na szczęście są tak karne i posłuszne , że bardzo szybko można je tego oduczyć. Dojrzewają bardzo powoli, do około dwóch lat. Jeśli ktoś poświęci swojemu border collie dostatecznie dużo czasu i pracy będzie miał przyjaciela idealnego, zawsze gotowego zrobić dla swego pana wszystko.